Skolioza – rozpoznanie, obajwy, leczenie, rehabilitacja

Skolioza – rozpoznanie, obajwy, leczenie, rehabilitacja

Skolioza jest jednym z licznych skrzywień kręgosłupa, potocznie zwanym bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Mimo mylnej nazwy nie jest to tylko skrzywienie boczne kręgosłupa, ale dokładniej trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa. Skolioza jest uznawana tylko w przypadku, gdy skrzywienie jest równe bądź większe 10 stopni względem osi człowieka. Do określenie stopni skrzywienia, wykorzystywana jest metoda Cobba. Ze względu na fakt, iż wielu specjalistów próbowało określić przyczynę powstawania skoliozy, to w 85% skolioza jest idopatyczna, czyli nie znająca przyczyny powstawania. Naukowcy udowodnili, że powstawanie skoliozy nie jest spowodowane złą postawą, niewłaściwymi sposobami żywienia czy noszenie teczki na jednym ramieniu.

Skolioza – objawy

Objawy skoliozy jakie można stwierdzić bez wykonywania specjalistycznych badań to:

skolioza
 • boczne skrzywienie kręgosłupa
 • wystający bark
 • asymetria trójkątów taliowych
 • skrzywienie jednej strony bioder
 • problemy z dopasowaniem odpowiednich ubrań
 • jednostronne wgłębienie klatki piersiowej
 • wyboczenie tułowia
 • wał lędźwiowy
 • u kobiet, wrażenie mniejszej piersi

Niestety jednoznacznie nie można określić skoliozy w wielu przypadkach. Nie można uznawać, że ktoś ma skoliozę jeżeli w rzeczywistości ma wadę postawy. Skoliozę można określić w przypadku, gdy dziecko usilnie stara się stać prosto, a plecy dziecka nie są proste.

Skolioza – rozpoznanie

Podstawowym i jednocześnie obowiązkowym badaniem pozwalającym rozpoznać skoliozę jest badanie radiologiczne, które pozwala nam określić:

 • stopień skrzywienia kręgosłupa
 • występowanie innych nieprawidłowości kości
 • rozwój skrzywienia
 • podstawowe procesy leczenia

Rozpoznając skoliozę stosowane są również metody badań komputerowych, jednak nie należą one do najlepszych. Badania wykonywane komputerowo są z całą pewnością bezinwazyjne, lecz mogą pomóc w określeniu tylko i wyłącznie zewnętrznych wad postawy. Do najczęściej stosowanych technik badania komputerowego zaliczamy: technikę Moira, metodę ISIS, posturometr-S, Metrecom System oraz technikę pojemnościową. Skolioza może być rozpoznana również podczas wykonywania licznych testów, a do najważniejszych zaliczamy: test Bertranda, test ścienny Degi, test Thomasa, badanie objawu Trendelenburga, objawu Duchenne’a, objawu Derbolowsky’ego i objawu Otta-Schobera, test Patricka, test Mennella, test na przykurcz odwiedzeniowy stawu biodrowego, test Lasseque’a oraz test Fukudy.

Skolioza – leczenie skoliozy

Leczenie skoliozy można podzielić na kilka elementów. Pierwszy rodzaj leczenia skoliozy może być realizowany poprzez ćwiczenia rehabilitacyjne i jest realizowany u osób u których stopień skrzywienia kręgosłupa nie przekracza 10 stopni. Ten sposób leczenia skoliozy bardzo często jest realizowany u dzieci.

W sytuacji w której skrzywienie kręgosłupa znajduje się w przedziale od 20-40 stopni, wtedy stosowany jest specjalistyczny gorset ortopedyczny, którego głównym zadaniem jest powstrzymanie dalszego rozwoju choroby.

Wykrycie skoliozy u niemowląt, których skrzywienie przekracza 60 stopni jest pełno wyleczalne. Leczenie realizowane jest poprzez metodą Min Mehty. Głównym zadaniem zabiegów jest prostowanie kręgosłupa do jego prawidłowej postawy oraz kształtowanie prawidłowego wyglądu klatki piersiowej.

Skolioza – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne skoliozy jest zalecany w przypadku, gdy skrzywienie kręgosłupa przekracza 40 stopni wg. metody Cobba. Ze względu na kilka rodzi operacji, możemy podzielić ten proces na: operację z dostępem tylnym, operację z dostępu przedniego.

Podstawowymi zagrożeniami wynikającymi z operacji skoliozy jest ucisk na rdzeń kręgowy i naczynia krwionośne. W prawdzie objawy te występują u bardzo małego procenta operowanych pacjentów, ale mimo wszystko występują. Dodatkowym zagrożeniem mogą być powikłania anestezjologiczne oraz zakażenia.

Pamiętajmy, że skolioza, która jest nieleczona może doprowadzić do ograniczenia sprawności oraz wydolności pacjenta, trwałego kalectwa, a w skrajnych przypadkach do niewydolności krążeniowo-oddechowej, której efektem może być przedwczesna śmierć chorego.

Słowa kluczowe dla artykułu:

 • technika pojemnościowa skolioza
reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl